August 5, 2021 04:34
Свет

(Видео) Бајден: Ќе донираме половина милијарда вакцини за сиромашните земји и нема да бараме против-услуга

Американскиот претседател Џо Бајден, кој најави дека САД ќе донираат половина милијарда вакцини против Ковид-19 во 92 земји кои се во огромна потреба, на својот Твитер профил напиша дека е исправно и паметно и дека овие вакцини ќе спасат милиони животи.

Бајден вчера потврди дека САД ќе купат половина милијарда вакцини против Ковид-19 со цел да ги донираат во земји со пониски примања без никакви услови.

„ Ќе започнеме со испорака на 500 милиони вакцини во август, веднаш штом ќе заврши нивното производство“, објави Бајден на прес-конференција пред почетокот на самитот на Г7 во Велика Британија.

Висок функционер на американската администрација денес потврди дека САД ќе донираат 500 милиони вакцини на „Фајзер“ за 100 земји со најмал приход во светот и дека нема да бараат никакви контра-услуги за возврат.

САД ќе плаќаат на „Фајзер“ околу 3,5 милијарди долари за вакцини, а договорот ќе биде финализиран во следните недели, изјави официјалното лице за „Ројтерс“.

„Фајзер“ и германскиот партнер „Бионтек“ вчера објавија дека се согласиле на американската влада да ѝ испорачаат 500 милиони дози вакцини.

Според најавата, испораката на 200 милиони дози ќе започне во август и ќе заврши до крајот на годината, додека 300-те милиони дози планирани за 2022 година ќе бидат испорачани во периодот од јануари до крајот на јуни.

KissAnime - Watch Anime Online Free English Sub & Dub | Kiss Anime. Doctor Slump: Arale's Surprise (https://kissanime.mx/m/EXVe) Episode Full

WCOStream Watch english anime Online in HD for FREE. Zero no Tsukaima: Princesses no Rondo OVA (https://wcostream.cc/m/Vdjb) Episode Full

AnimeHeaven Watch anime online, English anime online HD. Suki Desu Suzuki-kun!! (https://animeheaven.pro/m/eLLd) Episode 2

KissAnime Doyoubuzz: https://www.doyoubuzz.com/kiss-anime