September 23, 2019 05:41
Магазин

(Видео) Анаконда долга 8 метри се обви околу крокодил и го уби

Американскиот фотограф Кевин Доли успеа да сними борба помеѓу анаконда долга осум и пол метри и крокодил во водите на Амазон. Анакондата го обвила кајманот (мал вид крокодил) долг околу два метри и му ги скршила нозете. Но, крокодилот не се откажа, па ја каснал змијата која одвај се ослободила и отпливала понатаму, пренесува „Дејли мејл“.

Иако крокодилот се чинеше дека победи во оваа битка, од повредите здобиени од анакондата подоцна тој починал.

„Седнав во чамецот и ручав кога се случи тоа. Не можев да верувам, анакондата беше упорна и сè траеше околу осум минути“, рече Доли.

Зелената анаконда е најголемата змија во светот која може да порасне до 10 метри во должина и да тежи до 250 килограми. Убива така што ја завиткува жртвата со своето тело и ја стиска со силните мускули. Како и повеќето змии, анаконда може да го проголта плен поголем од своето тело.

Нови вести

Низ светот прославен роденденот на Бетмен

Filip

Строго забранети реченици за време на љубовна кавга

Filip

Ако сакате да живеете на Марс ќе мора да јадете скакулци

Filip