August 12, 2022 02:46
Спорт

Вест Хем го донесе Агуерд за 30 милиони фунти

Англискиот фудбалски прволигаш Вест Хем го ангажираше мароканскиот репрезентативен дефанзивец Најеф Агуерд, потпишувајќи петгодишен договор со досегашниот играч на француски Рен.

Според британските медиуми, Вест Хем за 26-годишниот Агуерд платил обесштетување од 30 милиони фунти, а можни се и дополнителни бонуси.

Агуерд во сезоната која измина одигра 40 натпревари за Рен и беше меѓу најзаслужните за освоеното четврто место во француското првенство и пласманот во осминафиналето во Конференциската лига.

Во дресот на репрезентацијата на Мароко има 25 натпревари од дебито во 2016 година.