November 15, 2019 12:16
Спорт

Верстапен кон Леклер: Возиш неодговорно!

Макс Верстапен го обвини Шарл Леклер од Ферари за неодговорно возење за време на Големата награда на Јапонија. 22-годишниот Холанѓанец ги обвини стјуардите дека не преземаат понатамошни активности за решавање на несреќата меѓу двајцата.

– Шарл одеднаш се удри во задниот дел од мојот автомобил. Од моја гледна точка, не мислам дека би направил нешто поразлично во тој случај. Стјуардите не планираа ниту да го испитаат случајот, а мојот автомобил беше целосно уништен. Од другата страна, автомобилот имаше само мали дупки. Ми се допаѓаат тешките трки, но ова не беше баш таква. Тоа беше неодговорно возење, рече Верстапен по Гран-при на Јапонија.

Шарл Леклер на крајот беше казнет од стјуардите со 15 секунди на своето време и изгуби едно место во конечниот пласман, откако на крајот заврши седми.

Нови вести

Леклер негира дека во Бразил ќе тестираат мотор за 2020 година

Igor

Максимална победа во петтото коло за Алаклоид на ЕКК

Igor

Следната година „брзиот циркус“ без Хулкенберг

Igor