January 23, 2020 06:01
Спорт

Вердер му даде гол на Баерн, а потоа прими шест

Бранителот на трофејот во Бундеслигата, тимот на Баерн Минхен попладнево го победи Вердер со убедливи 6:1 и на најдобар начин ја прекина мини-серијата од два пораза по ред откако ги загуби дерби натпреварите со Баер Леверкузен и Борусија Менхенгладбах

Хет-трик забележа Кутињо, два пати погоди Роберт Левандовски, а еднаш во листата на стрелците се запиша Томас Милер.

Единствениот погодок за гостите беше дело на Милот Рашица.

Ова беше натпревар од 15. коло од Германскиот фудбалски шампионат. Баерн со 27 бода во моментов е на 4. место, додека Вердер со 14 бода е на 15. позиција. Лидер е Борусија Менхенгладбах со 31 бод и натпревар помалку, додека Лајпциг е втор со 30 исто така од 14 средби. Пред Баерн е и Борусија Менхенгладбах со 29 бода.

Нови вести

Познати се сите полуфиналисти на ЕП во ракомет

Filip

Агентот на Бејл: Зошто еден од најдобрите играчи во светот би се согласил на изнајмување?

Filip

Ќе му плаќам на Кими да не си замине, се шегува Хамилтон

Filip