November 25, 2020 06:32
Спорт

Вердер замина непоразен од гостувањето кај Баерн во Минхен

По девет месеци Вердер е првиот тим кој од  гостување на „Алијанц арената“ во Минхен замина непоразен, извлекувајќи реми(1-1) прптив шампионот и лидер Баерн. Претходно од гостување кај Баерн Минхен непоразен последен замина Лајпциг на 9 февруари годинава.

Гостите од Бремен по првите 45 минути имаа водство, а голманот на домаќините Мануел Нојер спречи неговиот тим да се најде пред пораз. Во вториот дел сликата на теренот се смени, па Баерн  преку Кингсли Коман стаса до израмнување 1-1.

Баерн остана прв на табелата со три бода предност и еден меч повеќе од Лајпциг.