October 22, 2021 09:31
Спорт

Венецуелката Рохас нова светска рекордерка во трискок

Венецуелката Јулимар Рохас го постави првиот светски рекорд во една атлетска дисциплина на Олимписките игри во Токио. Таа попладнево во трискок прескокна 15 метри и 67 сантиметри, цели 17 сантиметри повеќе од досегашниот најдобар планетарен резултат (15,50) сопственост на Украинката Инеса Кравец од 1995 година.

Рохас уште во првиот скок обезбеди злато, откако прескокна 15.41 сантиметри, што тогаш беше нов олимписки рекорда, а имаше скок преку 15.50, но со престап.

Второто место и сребрениот медал отиде кај Патрисиа Пор Мамона од Португалија со прескокнати 15,01 метар.

Бронзата е за Ана Пелетеиро од Шпанија со скок од 14,87 метри.

Website https://animepahe.cc: Watch Morita-san wa Mukuchi. animepahe Episode 13 english dubbed anime

Website https://twistmoe.net: Watch Mysterious Play OVA 2 (Dub) twistmoe Episode 6 dubbed anime

Watch Suki na Mono wa Suki Dakara Shou ga Nai!!: Onsen ni Ikou! Episode Full

Watch anime online for free at AnimeDao anime

Ko-fi: https://ko-fi.com/kissanimemx0987

Threadless: https://www.threadless.com/@animeflixnl