January 28, 2022 23:15
Магазин

Венецуела постави Гинисов рекорд со најголем оркестар во светот

Венецуелскиот националen состав оркестри на млади и деца – познат како „Ел система“ – го собори Гинисовиот рекорд за најголем оркестар во светот, објави во саботата владата во Каракас.

Пред една недела, 8.573 венецуелски музичари учествуваа во изведба на класична композиција која траеше повеќе од пет минути, во обид да го урнат рекордот поставен од рускиот оркестар пред две години.

Венецуелскиот министер за информации Фреди Нанез и рускиот амбасадор во Каракас Сергеј Мелик-Багдасаров им честитаа на музичарите во саботата во говор на државната телевизија.

Експертка за Гинисова книга на рекорди Сузана Рејес потврди дека венецуелските музичари успешно поставиле нов рекорд, откако го изведоа Marche slave (Словенски марш) на Пјотр Илич Чајковски.

Претседателот Николас Мадуро покажа сертификат на Гинисовата книга на рекорди, со кој се потврдува дека „Ел система“ со 8573 музичари во оркестарот го собори рекордот.

Претходниот рекорд го држеше оркестар од Санкт Петербург со 8097 музичари.

free anime. Aniwatch Anime is another website offering audience to watch anime for free and viewers so far are quite impressed with the user-friendly interface

Dragon Ball Super

anime to watch DON'T TOY WITH ME, MISS NAGATORO

AniWatch Fairy Tail

aniwatcher app AniWatch Death Note (Dub)

AniWatch My Hero Academia Season 5 (Dub) Episode 20