September 25, 2021 01:55
Свет

Венецуела: Покрената кривична постапка против Хуан Гуаидо

Венецуелскиот државен обвинител Тарек Вилијам Саб денеска покрена кривична постапка против опозицискиот лидер Хуан Гуаидо за наводно преземање контрола врз компанијата Мономерос, која е подружница на државната хемиска компанија Пекуивен.

Во својата објава на Твитер, државниот обвинител наведува дека лидерот на опозицијата е осомничен за „злоупотреба на моќта, велепредавство и криминален заговор”, како и „проневера на имот и учество во криминална група”.

Националното собрание формирало привремен одбор на директори за државната хемиска компанија Пекуивен и нејзината „ќерка”-фирма Мономерос во март 2019 година.

Претходно оваа година, венецуелски обвинители покренаа неколку случаи против претставници на опозицијата, вклучувајќи го и Гуаидо.

Меѓу другото, опозицискиот лидер е обвинет за проневера на државни средства наменети за борба против коронавирусот.

Clannad: Another World, Tomoyo Chapter Episode Full

Drifting Dragons (Dub) Episode 12

https://animeflv.uk dubbed anime

AnimeTV Watch anime online, English anime online HD

Xclams xwiki: http://xclams.xwiki.org/xwiki/bin/view/XWiki/gogoanimelol

Bcmoney-mobiletv: http://bcmoney-mobiletv.com/kissanimemx