June 26, 2022 07:31
Свет

Велика Британија ги санкционираше поранешната сопруга и роднините на Путин

Велика Британија го воведе најновиот пакет санкции кон Русија поради нејзините воени активности во Украина, фокусирајќи се на финансиската мрежа на рускиот претседател Владимир Путин, неговата поранешна сопруга и роднините.

„Откриваме и се фокусираме на сомнителна мрежа која го поддржува луксузниот начин на живот на Путин и ја зголемува злобноста во неговиот внатрешен круг“, рече британската министерка за надворешни работи Лиз Трас.

Шефот на британската дипломатија Лиз Трас наведува дека Британија „ќе продолжи да воведува санкции за сите оние кои ја помагаат и поддржуваат агресијата на Путин додека Украина не победи“, пренесе Танјуг.

Go88 - Huyền Thoại Nỗ Hũ Siêu To Tải Go88 APK IOS mới nhất - Game bài đổi thưởng Go88 - Game bài đổi thưởng uy tín nhất hiện nay

sunwin bị bắt