November 26, 2021 17:51
Свет

Вебер повторно избран за претседател на ЕПП

Германскиот демохристијанин Манфред Вебер денеска по третпат е избран за шеф на Европската народна партија, најголемата група во Европскиот парламент.
– Горд сум и благодарен на моите колеги што ме избраа повторно да претседавам со групата на ЕПП. Со нетрпение очекувам да ја продолжиме нашата работа за зајакнување на христијанската демократија и десниот центар низ Европа, рече Вебер по изборот, на кој освои огромно мнозинство гласови.
Тој најави дека ќе се бори против оние кои сакаат да ја загрозат и уништат ЕУ.
– Христијанската демократија беше принцип на создавање на ЕУ и ЕПП е водечка сила за силна и стабилна Европа блиска до народот, рече Вебер.
Вебер (49) е претседател на Христијанско – социјалната унија (ЦСУ), најсилната партија во Баварија, и ја предводи парламентарната група на ЕПП од 2014 година.

KissAnime Watch anime online, English anime online HD

WCOStream: Prison School anime episode 12 online free at https://wcostream.cc watch cartoons online wcostream

AnimeKisa Watch anime online, English anime online HD

Watch Magical Girl Pretty Sammy Episode 3

Watch Sekai Seifuku: Bouryaku no Zvezda - Shin Zvezda Daisakusen Episode Full