Свет

Вашингтон работи на разјаснување на позицијата од Турција

Откако турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган се закани дека ќе ги блокира Финска и Шведска да влезат во НАТО, следеше реакција од Белата куќа.

– Вашингтон работи на „разјаснување на позицијата на Турција“ откако претседателот Реџеп Таип Ердоган се закани дека ќе ги блокира Финска и Шведска да влезат во НАТО, изјави портпаролката на Белата куќа Џен Псаки.

Идниот пристап на двете земји во Алијансата „доби широка поддршка“ од другите земји-членки, додаде таа.

Турскиот претседател Ердоган рече дека ставот на Турција за влезот на Финска и Шведска во НАТО „не е позитивен“, сугерирајќи дека Турција може да стави вето на влезот на двете земји во Алијансата, чиј член е Турција.

Претседателот и премиерот на Финска вчера најавија дека ја поддржуваат брзата апликација за членство во НАТО, додека во Шведска денеска на пратениците им беше претставена анализата на шведската Влада, која ќе биде основа премиерката Магдалена Андерсон да одлучи за Членство во Алијансата.

english dubbed anime. Animeflix - your number one source for FREE anime, subbed and dubbed. Watch your favorite anime online FREE.

Horimiya (Dub)

Attack on Titan

anime websites Jujutsu Kaisen 0

dubbed anime ANIMEFLIX How a Realist Hero Rebuilt the Kingdom

Tokyo Ghoul Episode 7