October 22, 2021 09:41
Свет

Вашингтон пост: САД ќе донираат милиони вакцини против Ковид-19 од „Фајзер”

САД планираат да купат милиони дополнителни дози на вакцини од „Фајзер” против Ковид -19, што ќе ги донираат низ целиот свет, објави денеска „Вашингтон пост”, повикувајќи се на извори.

Потегот на САД треба да биде објавен на почетокот на следната недела, што се совпаѓа со состанокот на Генералното собрание на ОН во Њујорк, велат изворите за весникот.

Си-Ен-Ен објави во јуни, повикувајќи се на добро информиран извор, дека американската администрација планира да донира 500 милиони дози на вакцини од Фајзер против коронавирус во речиси сто земји во следните две години. Оваа година, САД треба да купат 200 милиони дози, а во првата половина на следната година, 300 милиони дози што ќе бидат донирани за сиромашни земји и Африканската унија. 

AnimeHeaven Watch anime online, English anime online HD

Animepahe Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed

GoGoAnime: Hanasaku Iroha the Movie: Home Sweet Home anime episode Full online free at https://gogoanime.be dubbed anime

Website https://wcostream.cc: Watch Kiratto Pri☆chan Season 3 wcostream Episode 41 wcostream harley quinn

Beautifulnow: https://beautifulnow.is/users/kissanimemx

Experiment: https://experiment.com/users/gogoanimebe