Свет

Ватикан: Шок и тага поради Нотр Дам

Пожарот што ја опустоши катедралата Нотр Дам во Париз предизвика шок и тага на Светата столица, изјави синоќа портпаролот на Ватикан, Алесандро Џизоти.

„Страшната вест за пожарот што ја опустоши катедралата Нотр Дам, симбол на христијанството во Франција и светот, беше примена од Светата столица со шок и тага”, рече Џизоти, според Ројтерс.

„Ние ја изразуваме својата блискост со француските католици и граѓаните на Париз, и се молиме за пожарникарите и за сите што прават сé што е можно во справувањето со оваа драматична ситуација”, рече тој.

Нови вести

Лидери на ЕУ бараат од Меркел да се кандидира за претседател на Европскиот совет

Daniela

Автобус со руски туристи се преврти во Италија, загина едно лице

Igor

Најмалку 12 загинати во самоубиствен бомбашки напад во Могадишу

Daniela