August 25, 2019 08:36
Свет

Ватикан: Шок и тага поради Нотр Дам

Пожарот што ја опустоши катедралата Нотр Дам во Париз предизвика шок и тага на Светата столица, изјави синоќа портпаролот на Ватикан, Алесандро Џизоти.

„Страшната вест за пожарот што ја опустоши катедралата Нотр Дам, симбол на христијанството во Франција и светот, беше примена од Светата столица со шок и тага”, рече Џизоти, според Ројтерс.

„Ние ја изразуваме својата блискост со француските католици и граѓаните на Париз, и се молиме за пожарникарите и за сите што прават сé што е можно во справувањето со оваа драматична ситуација”, рече тој.

Нови вести

Водени топови за демонстрантите против средбата на Г7

Igor

НАСА истражува први обвинувања за криминал во вселената

Igor

Штрајк во „Бритиш ервејз” ќе предизвика пет денови откажување на летови

Igor