April 11, 2021 12:07
Македонија

Василевска: Сè погласни се реакциите дека пописoт ќе биде израз на политички договор

Законот за попис беше донесен без потребниот политички консензус во Собранието и спротивно на сите лажно декларирани заложби од владејачкото мнозинство, рече денеска на прес-конференција пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Иванка Василевска.

Според неа, вака истурканиот закон остава тежок сомнеж во општеството дека пописот наместо статистичка се планира да се изведе како политичка операција.

„Власта се одлучи сиот овој процес од креирање на законско решение па и до затворање на пописните резултати да го спроведе сама, без опозицијата. Власта донесе закон за попис што создаде недоверба во општеството и ги распали политичките желби и наддавања. Сè погласни се реакциите во општеството дека пописната операција ќе биде израз на политички договор наместо на статистичка спроведена операција, а тој момент се темели врз начинот на којшто ќе се води операцијата, без приложени документи, без јасно дефинирање кој ги дава податоците, како и на крајот, врзаниот потпис меѓу двајца именувани функционери од партнерите во власта“, истакна Василевска.

Таа нагласи дека пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ јасно стои зад потребата во Македонија да биде спроведен попис, но како статистичка, а не политичка операција.

Gleipnir (Dub) Episode 10 at KissAnime tower of god kissanime

Watch Hunter x Hunter Episode 107 (https://gogoanime.be/m/4mn/ep-107) at website https://gogoanime.be gogoanime boruto