October 19, 2021 05:34
Спорт

Вархолм освои злато со нов светски рекорд на 400 метри со пречки

Норвежанецот Карстен Вархолм во финалната трка на 400 метри со препреки, освои златен медал на Олимписките игри во Токио и постави нов светски рекоерд. Дваесет и петгодишниот Вархолм патеката ја истрча за 45,94 секунди, со што го подбри својот сопствен рекорд поставен пред еден месец за 76 стотинки, кога урна рекорд во оваа дисциплина стар 29 години поставен на ОИ во Барселона од Кевин Јанг.

Во Осло, Вархолм истрча 46,70 секунди, а денеска во Токио неверојатни 45,94 секунди. И второпласираниот Рај Бенџамин од САД истрча со време подобро од досегашниот светски рекорд, додека бронзата ја освои Бразилецот Алисон дос Сантос.

-Не ми се верува за постигнатото време, многу е брзо! Долго време се прашував што е совршена трка. Мислев дека не постои, но ова е најблиску што некогаш ќе бидам до тоа. Ова е единственото нешто што ми недостигаше. Не можам да опишам колку ми е важно ова, изјави Вархолм.

Тој е светски шампион во оваа дисциплина од 2017 и 2019 година, а во меѓувреме се закити и со европско злато.

AniWatch: Needless+: Saint Lily Gakuen no Himitsu anime episode 12 online free at https://aniwatch.pro dubbed anime

UQ Holder! (OVA) (Dub) Episode 3

Watch anime online for free at AnimeKisa anime websites

AnimeFLV - Ver Anime, Ver Anime Online Sub Español en HD

Gogoanimelol gumroad: https://gogoanimelol.gumroad.com/posts

Divephotoguide: http://www.divephotoguide.com/user/gogoanimebe