August 17, 2022 15:56
Македонија

Вархеји: Полициската соработка во ЈИЕ клучна за безбедносното партнерство со ЕУ

Остварен е голем напредок помеѓу ЕУ и соседите во Југоисточна Европа во полициската соработка и во споредба со другите сфери, оваа сега е најнапредната соработка помеѓу ЕУ и директните соседи, рече во видео пораката еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји на 22-от состанок на Комитетот на министри на Конвенцијата за полициска соработка во Југоисточна Европа, што се одржува во Скопје.

Според него, Конвенцијата за полициска соработка за ЈИЕ е еден од темелите за таквата соработка и клучен елемент за де факто безбедносното партнерство што ЕУ го разви со регионот.

Вархеји додаде дека денеска се прави уште еден чекор напред на Конвенцијата со потпишување на Протоколот за менување на Спогодбата за автоматизирана размена на ДНК податоци и за регистрирани возила помеѓу шесте земји членки и шест соседни држави.

Во видео обраќањето Вархеји повика да се покажат и позитивни резултати во кривичните истраги, кривичното гонење и осудителните пресуди за тешки сериозни кривични дела.

Според Вархеји, поради глобализацијата на безбедносните закани сите држави мора континуирано да се адаптираат на сите промени, да ги обезбедуваат своите граници и да се борат против транснационалниот криминал, организираниот криминал, шверцот на луѓе и тероризмот.

– Сите овие закани може да ги решаваме заедно само со заеднички напори. Ако полициите и Агенциите за спроведување на законот соработуваат и разменуваат информации, порача Вархеји.

Тој меѓу другото информира дека во ЕУ има проекти во однос на прекуграничната полициска соработка и борбата против организираниот криминал и тероризмот, во вкупна вредност од 32 милиони евра за Западниот Балкан и 11 милиони евра во другите источни земји.

Еврокомесарот за проширување истакна дека е пријатно изненаден и импресиониран од резултатите на следењето на трагите на незаконската трговија со дрога и незаконската миграција.

– Апсењето на 330 осомничени лица и започнување на 37 нови истраги навистина ги надмина нашите очекувања и она што беше постигнато во 2019 година, кога имавме 166 апсења, рече тој и изрази надеж дека во новиот Емпакт циклус резултатите уште повеќе ќе се подобрат.

Ние, како што истакна Вархеји, ќе продолжиме со развивањето на нашето партнерство, преку процесот на пристапување кон ЕУ и тоа во областите во борбата против организираниот криминал и тероризмот.

– Очекуваме навистина голем напредок да се  постигне во усогласувањето со политиките за гонење и практиките на ЕУ, особено од аспект на соработката на полицијата, нагласи еврокомесарот за проширување.

На состанокот на Конвенцијата говореше и италијанската министерка за внатрешни работи Лучана Ламорџезе, која меѓу другото истакна дека ќе продолжи со нејзината поддршка за миграциските политики и на безбедноста, како и на легитимното очекување за признавање на остварените напори.

Таа се заблагодари за вложениот напор во полето во превенцијата и борбата против криминалните феномени.

– Упатувам надеж дека што поскоро сите ќе можеме и формално да бидеме дел од европското семејство и со цврста решителност да ја продолжиме нашата соработка, порача министерката Ламорџезе, која денеска ќе има билатерална средба со министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски.

sunwin

sunwin club tải sunwin sunwin.apk mới nhất

game sunwin sunwin tài xỉu game sunwin

sun win

sunwin sunwin sunwin.apk mới nhất