September 18, 2021 15:30
Балкан

Варвициотис: Проширувањето на ЕУ со Западен Балкан е доминантна цел во нашата надворешна политика

Поддршка за проширувањето на Европската унија со земјите од Западен Балкан изрази алтернативниот министер за надворешни работи на Грција Милитиадис Варвициотис пред почетокот на состанокот на ЕУ министрите во Брдо крај Крањ, истакнувајќи дека тоа е доминантна цел во нивната надворешна политика, јави дописничката на МИА од Атина.

-Западен Балкан и проширувањето на Унијата кон нив, за нас претставува доминантна цел во нашата надворешна политика. Веруваме дека извозот на демократија и развој на Балканот ќе донесе значителна промена во подобрувањето, не само на животите на милионите балканските народи, туку особено на безбедноста во нашето соседство, рече Варвициотис.

Алтернативниот министер за надворешни работи на Грција, говорејќи за безбедноста во соседството се осврна и на случувањата на Кипар и најавите за делумното укинување на воениот режим во Варош и истакна дека „овој потег ги поткопува сите напори на генералниот секретар на ОН за решение на кипарскиот проблем, го менува статусот во окупираниот дел на Кипар и покажува дека турската провокација не запира за промена на режимот во Кипар”.

Gunparade Orchestra Episode 24

Watch Pikachu's Exploration Club Episode Full

Website https://animedao.nl: Watch Release the Spyce animedao Episode 12 nisekoi animedao

Website https://aniwatch.pro: Watch Atashin'chi 3D Movie: Jounetsu no Chou Chounouryoku Haha Dai Bousou aniwatch Episode Full aniwatch

Dribbble: https://dribbble.com/animefreakws/about

Snupps: https://www.snupps.com/animeflixnl