January 21, 2021 09:19
Свет

Вакцини и храна за деловите во Шпанија погодени од бурата Филомена

Шпанската Влада ќе испрати вакцини против Ковид-19 и помош во храна во областа изолирана од снежното невреме „Филомена”, што предизвика невидени врнежи од снег во централна Шпанија, а четири лица загинаа во близина на Мадрид.

Војската и спасувачките служби извлекоа 1.500 луѓе од автомобилите што останаа завеани на патиштата.

Маж и жена се удавија во река кога автомобилот им потонал во надојдената вода во близина на Малага, додека на истокот од земјата бездомник почина од смрзнување. Четвртата жртва е пронајдена во Мадрид, под големо количество снег.

Главниот аеродром во Мадрид сигурно ќе биде затворен до попладнево, а околу 20.000 километри патна мрежа се покриени со снег и сообраќајот е отежнат.

Министерот за внатрешни работи Фернандо Гранде-Марласка ги повика граѓаните да не ги напуштаат своите домови без потреба.

Мадрид е погоден од најсилната снежна бура од 1971 година, соопшти метеоролошката агенција. 

Watch How Not to Summon a Demon Lord Episode 3 at website https://crunchyrollfree.com free premium crunchyroll 2020

Watch Sword Art Online: Progressive Movie - Hoshi Naki Yoru no Aria Episode Preview (https://animeflix.nl/m/LezM/ep-1) at website https://animeflix.nl your name animeflix