December 9, 2021 02:47
Македонија

Вакцинираните со „Синовак“ и „Синофарм“ трета доза може да примат три месеци по втората доза

Националниот Комитет за имунизација денеска днесе одлука со која препорачува, граѓаните кои се вакцинирани со две дози од вакцините на производителите „Синовак“ и „Синофарм“, трета доза вакцина може да примаат после изминати три месеци од втората доза.

„ Вакцинацијата со трета доза е со вакцина на производителот „Фајзер“, а вакцинацијата е без закажан термин на кој било вакцинален пункт во државата. За граѓаните кои примиле друг тип вакцина од „Фајзер“, „Астразенека“ или „спутник В“, трета доза вакцина може да примаат после поминати 6 месеци од втората доза“ наведуваат од комитетот за имунизација.

Министерството за здравство апелира граѓаните во што поголем број да се вакцинираат.

https://animeflix1.com/. Animeflix - your number one source for FREE anime, subbed and dubbed. Watch your favorite anime online FREE.

watch subbed anime Naruto (Dub)

WONDER EGG PRIORITY

Mother of the Goddess’ Dormitory

Tokyo Revengers (Dub) Episode 18

ANIMEFLIX Dragon Ball Super (Dub)