October 19, 2021 04:49
Македонија

Вакцина вчера примиле 17 521 граѓанин, досега ревакцинирани 305 804

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата, а во тек е и теренска вакцинација. На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 473.657 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 4 976 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале 17 521 граѓанин. Во државата вкупно се аплицирани 760.961 дози вакцини, а ревакцинирани се 305 804 граѓани, соопшти Министерството за здравство.

Со последните бројки, како што се посочува, 61 отсто од населението над 70 години имаат примено барем една доза вакцина, 58 отсто од населението над 65 години е вакцинирано со барем една доза вакцина, 53 отсто од населението над 60 години е вакцинирано со барем една доза вакцина и 43 отсто од населението над 50 години е вакцинирано со барем една доза вакцина .

Граѓаните без закажан термин се вакцинираат, во постоечките вакцинални пунктовите низ државата. Процесот на теренска вакцинација се одвива на територија на цела држава, со ротации на медицински екипи во секое село, рурално населено место, населба. Сајтот vakcinacija.mk е отворен за закажување на термини за вакцинација на децата. Ревакцинацијата се одвива во спортските сали низ градовите во Кавадарци, Куманово, Тетово, Штип, Битола, Струмица, Охрид, Велес и Прилеп и во А1 СЦ „Борис Трајковски” во Скопје, информираат од Министерството и апелираат граѓаните да се вклучат во масовното вакцинирање, бидејќи само на овој начин ќе успееме да го победиме вирусот.

Website https://animeflv.uk: Watch Urashima Tarou animeflv Episode 1 dubbed anime

AnimeKisa: Yurikuma Arashi anime episode 12 online free at https://animekisa.in watch anime online

Killing Bites Episode 12

Website https://animepahe.cc: Watch Cheburashka Arere? animepahe Episode 26 animes online

Chicucdskhhgd soytedienbien: http://chicucdskhhgd.soytedienbien.gov.vn/portal/Lists/Faq/DispForm.aspx?ID=372

Hub docker: https://hub.docker.com/u/animeflixnl