Свет

Вакцината „спутник В“ може да биде регистрирана од СЗО годинава- на чекање уште 15 вакцини

Руската вакцина „спутник в“ може да биде призната од Светската здравствена организација (СЗО) оваа година, изјави денеска претставничката на СЗО во Русија, Мелита Вујновиќ, за телевизијата „Русија 24“, пренесува ТАСС.

„Десет вакцини се вклучени во списокот на лекови препорачани за итна употреба, што значи дека се користат во итни случаи во јавното здравство, како што е сега во пандемија. Уште 16 кандидати се во мирување, меѓу кои и ‘спутник в’“, објасни Вујновиќ.

Како што наведе таа, за да се најде вакцината на списокот, потребно е да се состават потребните пакет-документи.

„Тоа не се само документи за ефикасноста на вакцината или напис во магазинот ‘Лансет’, тоа е комплетен севкупен технички документ на апликацијата за регистрација на лекот во СЗО, која вклучува пет големи модули“, рече претставникот на СЗО.

Таа нагласи и дека сѐ оди според планот и дека се надева оти овие планови ќе овозможат завршување на процесот оваа година.

Вујновиќ додаде дека од сите руски вакцини, само „спутник в“ поднел барање за регистрација, јави ТАСС.

https://animeheaven1.com/. AnimeHeaven is the best animes online website, where you can watch anime online completely free. No download, no surveys and only instant premium streaming of animes.

AnimeHeaven The Daily Life of the Immortal King 2nd Season Episode 4

watch anime free Higehiro: After Being Rejected, I Shaved and Took in a High School Runaway

anime heaven Mushoku Tensei: Jobless Reincarnation Cour 2

TSUKIMICHI -Moonlit Fantasy- Episode 3

SK8 the Infinity

tải go88