November 30, 2021 16:18
Свет

Вакцината на „Фајзер“ со ефикасност од 90,7 отсто кај децата на возраст меѓу 5 и 11 години

Неодамнешните истражувања покажаа дека вакцината на „Фајзер“ против коронавирусот е 90,7 проценти ефикасна во спречувањето симптоматски инфекции кај деца на возраст од 5 до 11 години.

За време на тестирањето, 16 деца што примиле плацебо биле заразени од Ковид-19 во споредба со три деца што биле вакцинирани, изјавија од „Фајзер“ при доставувањето на документацијата до американската Администрација за храна и лекови (ФДА).

Клиничките испитувања на деца на возраст од пет до 11 години не се дизајнирани првенствено за да ја измерат ефикасноста против Ковид-19, туку да направат споредба на количината неутрализирачки антитела кај вакцинираните деца со оние кај возрасните.

Врз основа на овие резултати, од „Фајзер“ и „Бионтек“ минатиот месец изјавија дека нивната вакцина создала силен одговор кај децата.

WCOStream: Hello Jadoo anime episode 40 online free at https://wcostream.cc wcostream close enough

Doraemon: Nobita's South Sea Adventure Episode Full

Hyper Speed GranDoll (Dub) (https://kissanime.mx/m/Oa1b) Episode 3

Case Closed: Full Score of Fear Episode Full

Lord of Lords Ryu Knight Episode 52