July 23, 2021 21:44
Свет

Вакцината на кубанските експерти покажала ефикасност од 92,28 отсто

 Вакцината   Абдала против коронавирус, развиена од Куба, која е прва развиена во Јужна Америка, покажа ефекасност од 92,28 проценти против инфекцијата. Тоа го соопшти лабораторијата што го разви препаратот.

Центарот за генетско инженерство и биотехнологија, што ја разви вакцината, објаснува дека оваа ефикасност е постигната по три дози. Абдала е во последната фаза на клинички испитувања и мора да добие официјално одобрување од кубанските власти подоцна овој месец или почетокот на јули.

Во саботата, кубанскиот институт за вакцинација Финли објави дека неговиот кандидат за вакцина Соберана 2 покажал 62 отсто ефикасност по аплицирање две од трите дози.

Поради ембаргото, Куба почна да развива свои лекови во 80-те години на минатиот век. Владата сега се надева дека во август ќе бидат вакцинирани 70 проценти од 11,2 милиони жители на Куба, а целото население до крајот на годината.

Watch anime online for free at AniWatch watch anime online. Watch Kaiketsu Zorori Episode 52

GoGoAnime Watch anime online, English anime online HD. Ajin: Demi-Human Movie 1: Compel Episode Full

ANIMEFLIX Watch anime online, English anime online HD. The Ping-Pong Club (Dub) Episode 26

KissAnime Uid: http://uid.me/kissanimemx#