Македонија

Бучковски за македонско-бугарските односи: За една недела се направи повеќе отколку за една година

Поранешниот премиер и поранешен специјален претставник на Владата за преговорите со Бугарија, Владо Бучковски смета дека Скопје и Софија направија повеќе за една недела, отколку за една година.

-Ова дефинитивно ќе води кон придвижување на односите и кон враќање на довербата, но ќе треба да почекаме за да ги видиме резултатите. Според мене, идеален рок во кој може да се дадат првите очекувања е првите три месеци. Ќе биде битно кој ќе влезе во работните групи, затоа што проблемите не се само политички, бидејќи двете општества реално се оддалечија едно од друго отколку пред 2 години. Ќе треба систематски мерки надвор од министрите, за да дојде до подобрување на климата, но ќе мораат да се вклучат сите, потенцира Бучковски во емисијата „24 анализа“.

Според него, Ковачевски и Петков направија многу за недела, отколку што беше случај во изминатата година.

4Anime - Watch English Anime Online For Free in HD | 4Anime.biz. 4Anime Watch high quality 1080p online anime with English subtitles. You can watch free anime movies and movies online at 4Anime. Just sit back and relax!

To Your Eternity

Komi Can’t Communicate Episode 10

watch anime online 4Anime Attack on Titan Season 2 (Dub)

SK8 the Infinity (Dub)

4anime.biz 4Anime Bleach (Dub)