October 21, 2021 12:06
Македонија

Бухова: Мој личен став е дека сите медицински лица мора да бидат вакцинирани

Доктор Ирина Бухова, во своето гостување на Утрински Брифинг, ја нагласи важноста медицинските лица, докторите, персоналот, да бидат вакцинирани, бидејќи се постојано во контакт со пациенти. Таа зборуваше и за вонредната инспекциска контрола на Државниот здравствен и санитарен инспекторат во модуларните болници низ земјата.

-Ние сме постојано на терен. Немаме затекнато некој неовластено да престојува во ковид болниците. За надзорите по 8 септември, кога се случи несреќата со пожарот во Тетово, далеку е поголема дисциплината и е промената атмосферата во сите болници по овој несреќен случај – вели Бухова.

Таа нагласува дека постојано ги контролираат санитарните услови во сите болнички објекти, но дека ризикот за интрахоспитални инфекции и понатаму постои.

Нејзин личен став е дека сите медицински лица мора да бидат вакцинирани. Во ДЗСИ, каде таа е директор, сите се или вакцинирани или прележани, во период од закрепнувањето кога не можат да бидат веднаш вакцинирани.

AnimeKisa: Cheeky Angel anime episode 50 online free at https://animekisa.in watch anime free

Website https://animefreak.ws: Watch One Piece: Episode of Sabo - 3 Kyoudai no Kizuna Kiseki no Saikai to Uketsugareru Ishi (Dub) animefreak Episode Full anime freaks website

AnimeFLV: Itsuka Aeru Kimi ni anime episode Full online free at https://animeflv.uk watch anime free

Ani ni Tsukeru Kusuri wa Nai! 3 Episode 12

Methodspace: https://www.methodspace.com/members/animefreakws/profile/

Podomatic: https://www.podomatic.com/podcasts/gogoanime-box