December 14, 2019 13:35
Спорт

Бутел му одржа лекција на Пелистер

Бутел на домашен терен успеа вечерва да му одржи лекција на Пелистер (32-23) во рамките од 10. коло во ракометната Суперлига, нанесувајќи им го третиот пораз во серија на битолчани. Бутел од самиот почеток на натпреварот водеше против Пелистер, па посериозното водство го направи во 19. минута кога стигна 11-6, а како минуваше времето така растеше предност на Бутел, кој на полувреме замина со 17-10.

Пелистер на почетокот од вторит дел намали 14-18, но потоа Бутел направи нова серија за водство од 27-16, по што беше јасно дека скопската екипа ќе ги освои бодовите од денешниот меч. Најдобар во победничкиот тим беше Марко Мајиќ, кој постигна осум голови.

Нови вести

Мурињо за новиот договор на Клоп: Одлична вест за сите

Valentina

Жиру блиску до Интер

Valentina

Емери го одбил Евертон

Valentina