July 26, 2021 02:53
Економија

Бундесбанк: Германците во текот на пандемијата повеќе користеа готовина

Побарувачката за готовина се зголеми во Германија за време на пандемијата во 2020 година и покрај широкиот спектар на опции за плаќање, покажа истражувањето на централната банка.

Вкупната вредност на банкнотите издадени во 2020 година се зголеми за 9,5 проценти, објави Бундесбанк. Тие исто така забележуваат дека побарувачката драстично се зголемила на почетокот на пандемијата во март минатата година.

– Претпоставувам дека луѓето во пандемијата собираа готовина бидејќи ги мачеше несигурноста, но и затоа што немаа шанса да ги потрошат, истакна извршниот директор на Бундесбанк, Јоханес Берман.

Според него, „пандемијата на коронавирусот предизвика голема несигурност”.

– Се уште не може да се процени кога и како овој тренд ќе се нормализира во услови на опаѓање на случаите на зараза и олеснување на ограничувањата, додаде официјалниот претставник на Бундесбанк.

– Забележуваме дека готовинските депозити повторно растат во филијалите на банките и дека луѓето се повеќе подигаат пари, додаде тој.

Бундесбанк проценува дека 40 проценти од побарувачката е генерирана од желбата на граѓаните да чуваат готовина дома, а можна причина за растот е обидот на граѓаните да избегнат негативни каматни стапки на заштедите.

Комерцијалните банки во еврозоната плаќаат негативни каматни стапки од 0,5 проценти на депозити во Европската централна банка (ЕЦБ) и многу од нив се повеќе ги префрлаат трошоците не само кон компаниите, туку и кон граѓаните, јави ДПА.

AnimeFreak - Watch Anime Online for Free. Subbed & Dubbed. Cyborg Kuro-chan (Dub) Episode 12

AnimeBee Watch anime online, English anime online HD. Ascendance of a Bookworm (Dub) Episode 14

KissAnime - Watch Anime Online Free English Sub & Dub | Kiss Anime. Majime ni Fumajime Kaiketsu Zorori Episode 97

AnimeDao Sites Google: https://sites.google.com/view/animedao-official/home