December 2, 2022 11:29
Спорт

Букајо Сака англиски фудбалер на годината

Младиот фудбалер на Арсенал Букајо Сака е прогласен за најдобар англиски играч во 2022 година.

Сака за наградата ги победи Хари Кејн од Тотенхем и Деклан Рајс од Вест Хем.

Фудбалерот кој неодамна наполни 21 година е вистински лидер на Арсенал оваа сезона. Крилниот напаѓач во досегашниот тек од сезоната во Премиер лигата има учинок од еден постигнат гол и четири асистенции.