January 26, 2021 06:09
Македонија

Бугарски новинар постави десет „незгодни“ прашања за владата на Борисов за ветото

Бугарскиот новинар Никола Лалов на сајтот Медиапул.бг (mediapool.bg) поставува 10 „незгодни“ прашања до бугарската влада, која пак досега ги нема одговорено пред бугарската јавност, а кои водеа до вето на пристапните преговори на Македонија со Европската Унија,пренесува „Слободен печат“.

1.Зошто Бугарија е номинирана од контроверзниот бизнисмен Јордан (Орце) Камчев за негов почесен конзул во Скопјеи така заврши во корупциски скандали што го тресат неговиот југозападен сосед?

Прво, владата тивко го номинираше најбогатиот Македонец за конзул, но на ист начин ја повлече својата кандидатура без да даде никакво образложение. Според локалните медиуми, Бугарија прво се навредила за да го „спаси“ Камчев од истрагата, а потоа го измамила и му обезбедила безбедност.

2. Зошто Бугарија не покажа конзистентна политика и тоа го постави прашањето за говор на омраза и кражба на историјата пред Северна Македонија за влез во НАТО на почетокот на оваа година?

Така, Софија дозволи нерешени билатерални прашања да влијаат на Алијансата.

Нешто што стана крајно видливо за време на дискусијата за рамката за преговори за членство на Бугарија во Европската унија, блокирана од Бугарија.

3. Зошто владата дозволи потпишување на Договорот за соседство со Скопје, што беше претходно критикуван од експерти и пратеници за стилот и недостатокот на механизми за спроведување и контрола.

Дали Министерството за надворешни работи има доволно добро обучени експерти за Северна Македонија за да формулира јасни позиции (вклучително и без фактички грешки)?

4. Како се избрани членовите на историската комисија од бугарска страна и зошто владата ги изолираше умерените историчари и јавни личности од формирањето на бугарската позиција?

5. Зошто Премиерот го остави дијалогот со Скопје во рацете на министерот за одбрана Красимир Каракачанов, чие портфолио како вицепремиер не е надворешна политика и не му направи услуга за предизборни цели?

6. Ја потцени ли Бугарија темата, демонстрирајќи последните три години неконзистентна политика кон Северна Македонија, вклучувајќи и несовпаѓање во тонот на министрите и премиерот?

7. Зошто и беше дозволено на Бугарија да се најде во европска изолација?

Бугарија очекува дека бугарските барања да се одразат на преговарачката рамка со Северна Македонија, но тоа не се случи, иако другите земји-членки се свесни за желба во Софија.

Партнерите во ЕУ не ги разбираат мотивите за вето на Бугарија, имајќи предвид дека Софија беше главен поддржувач на европската перспектива на регионот и ја направи оваа причина приоритет на првото претседателство со Советот на ЕУ во 2018 година.

8. Дали бугарската влада на проруската опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ ѝ стана „сојузник“ што користи билатерални односи против владата на Зоран Заев и главно е одговорна за говорот на омраза кон Бугарија?

9. Дали постои стратегија на бугарската влада да ја поправи штетата направена врз довербата и однесувањето на обични македонски граѓани кон Бугарија?

10. Зошто Бугарија си дозволи да стане „нова Грција“ за Северна Македонија, а Атина да ја преземе заштитата на небото и да порачува вакцина за неа на европско ниво?

Re:ZERO -Starting Life in Another World- Episode 25 at KissAnime detective conan kissanime

I want to eat your pancreas (https://gogoanime.be/m/Zlmv) Episode Full at website https://gogoanime.be. See more gogoanime boku no hero academia