August 13, 2022 16:50
Балкан

Бугарскиот премиер Кирил Петков ја поднесе оставката

Бугарскиот премиер Кирил Петков ја поднесе оставката до Владата, јави репортерот на „Бгнес“. Оставката е поднесена по курир, велат за „Бгнес“ од прес-центарот на Народното собрание. Петков рано изутрината пристигна во зградата на Министерскиот совет, придружуван од обезбедувањето и без коментар.

„Бгнес“ потсетува дека владата падна по гласањето недоверба на 22 јуни. За недоверба гласаа 123 пратеници, против беа 116. Воздржани немаше. Гласањето го поднесе ГЕРБ поради економските неуспеси на владата.

Шефот на државата ќе ги почне консултациите со пратеничките групи за врачување на мандатот за формирање нова влада откога премиерот веќе ја поднесе оставката на актуелната влада до Народното собрание.

Кирил Петков веќе неколкупати изјави дека ќе се обиде да формира нов кабинет по врачувањето мандат од претседателот на Продолжуваме со промената. Според него, главниот состав ќе биде ист.