January 27, 2022 07:09
Балкан

Бугарската дипломатија ќе ја води партијата на Слави Трифонов

Позната е распределбата на ресорите во новиот бугарски владин кабинет што ќе го предложи коалицијата меѓу партиите „Продолжуваме со промената“ (ПП), БСП, „Има таков народ“ (ИТН) и „Демократска Бугарија“, објави БТВ.

ПП ќе раководи со осум министерства, БСП ќе има четири, ИТН – исто така четири, а ДБ – три

Еве како изгледа распределбата на ресорите во моментов:

ПП: Финансии, Раст и иновации, Образование, МВР, Одбрана, Транспорт, Култура, Здравство
БСП: Државни претпријатија, Министерство за социјални работи, Земјоделство, Туризам
ИТН: Министерство за надворешни работи, Енергетика, Регионален развој, Спорт
ДБ: Правда, Екологија, Клима

Коалицискиот договор за новата влада е речиси готов, изјави копретседателот на ПП Асен Василев во емисијата „120 минути“.

Се очекува Советот на министри да има две нови структури одговорни за економската активност.

„Државните претпријатија во едно министерство, и сите иновации, фондот на средства, БДБ ќе бидат во насока на раст“, ​​објасни Петков.

Бојко Рашков и академик Николај Денков ќе добијат покана да останат во ресорите МВР и Образование, но денеска стана јасно од квотата на „Продолжуваме со промената“.

ПП очекува влада да биде избрана околу следната недела.

https://animeheaven1.com/. AnimeHeaven is the best animes online website, where you can watch anime online completely free. No download, no surveys and only instant premium streaming of animes.

sites to watch anime Death Note

stream anime online Josee, the Tiger and the Fish

anime stream Welcome to Demon School! Iruma-kun Season 2

watch subbed anime To Your Eternity

AnimeHeaven Horimiya (Dub)