September 18, 2021 16:48
Македонија

Бугарија изрази подготвеност да помогне за справување со пожарите во земјава

Бугарскиот претседател Румен Радев оствари разговор со својот македонски колега Стево Пендаровски во врска со големиот пожар кај Кочани, соопшти Кабиентот на Радев.

За да се вклучат бугарските спасувачи и војската, владите на двете земји треба да се договорат за вклучување бугарска противпожарна опрема за да помогнат во контролата на ситуацијата во Кочани, наведено е во соопштенето.

За време на разговорот, Радев го запознал Стево Пендаровски со комплицираната ситуација со пожарот и во Бугарија, но тој изразил подготвеност Софија да пружи помош.

Владата во Софија соопшти дека утрово техничкиот бугарски премиер Стефан Јанев остварил телефонски разговор со неговиот македонски колега Зоран Заев, при што разговарале за пожарите во близина на Кочани.

Бугарскиот премиер изразил подготвеност, доколку е потребно, Софија да ја поддржи Република Северна Македонија во справувањето со огнената стихија. Јанев му укажал на Заев дека во неколку делови на Бугарија противпожарни служби исто така се борат со пожари. Контролирањето на ситуацијата со пожарите во Бугарија е приоритет, се вели во соопштението на бугарската Влада.

AnimeTV Watch anime online, English anime online HD

Watch Full Metal Panic! The Second Raid: Wari to Hima na Sentaichou no Ichinichi (Dub) Episode Full

Phi Brain: Puzzle of God 3 (https://gogoanime.be/m/jMD) Episode 25

AniWatch Watch anime online, English anime online HD

Discogs: https://www.discogs.com/fr/user/animeflixnl

Zeef: https://zeef.com/profile/animefreak