September 24, 2021 07:24
Свет

Бројот на смртни случаи од коронавирус во светот надмина 4 милиони

Бројот на починати од коронавирус во светот надмина четири милиони.

Вкупниот број на заразени од почетокот на пандемијата изнесува 194.233.709, додека 176.292.516 луѓе оздравеле.

Во моментот има 13.777.386 активни случаи, од кои 0,6 проценти се тешко болни.

САД забележаа најголем број на заразени од почетокот на пандемијата – 35,2 милиони. Зад нив се Индија со 31,3 милиони и Бразил со 19,6 милиони.

Соединетите држави се на прво место според бројот на смртни случаи со 626.664, додека Бразил е на второто место со 548.420, пред Индија, каде досега починаа 420.196 лица.

Watch anime online for free at AniWatch free anime

Website https://animefreak.ws: Watch Ji Jia Shou Shen animefreak Episode 26 animefreak site

4Anime Watch anime online, English anime online HD

Website https://animedao.nl: Watch Closers: Side Blacklambs animedao Episode 6 seven deadly sins animedao

Community getvideostream: http://community.getvideostream.com/user/animefreakws

Cults3d: https://cults3d.com/en/users/kissanimemx