December 5, 2022 09:14
Свет

Бројот на загинати од ураганот Ијан се искачи на повеќе од 80, штетата е проценета на десетици милијарди евра

Бројот на загинати од ураганот Иан во САД се искачи на повеќе од 80, бидејќи жителите на Флорида и Јужна и Северна Каролина се соочуваат со опоравување од штетата проценета на десетици милијарди долари. Се очекува бројот на жртвите да продолжи да расте со намалувањето на поплавите, објави Ројтерс.

Стотици луѓе беа спасени додека работниците за итна помош се пробиваа низ поплавените домови и згради.