September 22, 2019 10:26
Свет

Бројот на загинати во ураганот Доријан се искачи на 43

Бројот на загинати во ураганот Доријан на Бахамите се искачи на 43 годин, јавуваат американските медиуми.

Ен-Би-Си објави дека официјалниот број на загинати се искачи на 43, а тој број се очекува значително да расте.

„Вашингтон пост“ објави дека 35 луѓе загинале во невремето на островот Абакос, а осум други загинале на Големите Бахами.

Потрагата по исчезнати лица продолжува и денеска.

Ураганот од петта категорија што ги зафати Бахамите, ги погоди американските држави Јужна и Северна Каролина, ослабнат како ураган од прва категорија. Сепак, над 280,000 објекти и домови останаа без електрична енергија.

Метеоролозите предупредуваат дека иако Доријан ослабнал, сепак е придружуван од силни ветрови и претставува опасност по животот и имотот на луѓето во тие држави, но и во Вирџинија. Затоа, гувернерите на тие држави прогласија вонредна состојба.

Предупредување за евакуација е издадено во двете Каролини за околу 900.000 луѓе.

Нови вести

Претседателот на Колумбија го спореди Мадуро со Милошевиќ

Igor

Поради бомба тешка 5,5 тони Полска мора да евакуира 42.000 граѓани

Igor

Најмалку 22 жртви во автобуска несреќа во Пакистан

Igor