February 20, 2020 05:14
Свет

Бродот за спасување на „Проактива отворени раце“ има потреба од итна медицинска евакуација, рече шефот на мисијата

Раководителот на добротворната организација „Проактива отворени раце“ рече дека на истоимениот брод за спасување во Средоземното море му е потребна итна медицинска евакуација.

Бродот, во кој има 147 мигранти, пристигнал во италијанските територијални води крај островот Лампедуза.

Оттаму се упатил кон пристаништето, откако судот во Рим ја суспендираше уредбата на вицепремиерот Матео Салвини за забрана за влез на бродот.

Салвини ја осуди одлуката, велејќи дека нема да му дозволи на бродот да се закотви во пристаништето.

Добротворната организација соопшти дека нема да се обиде со сила да влезе во пристаништето. Шефот на мисијата на „Проактива отворени раце“, Рикардо Гати за „Еуроњуз“ изјави дека на мигрантите итно им треба да им биде дозволено да заминат од бродот.

„Постојат навистина критични состојби на бродот, како што е соопштено од нашиот медицински и психолошки тим, затоа побаравме дозвола за влез во националните води. Сигурни сме дека ќе им дозволат на луѓето да излезат од бродот, затоа што благосостојбата на луѓето е критична и потребна е медицинска евакуација.

„Ако не го дозволат тоа, тоа ја прави ситуацијата многу тешка за италијанската влада. Тие се во многу лоша состојба; тие веќе доаѓаат од лоша ситуација во Либија и психолошки, исто така, се наоѓаат во ризична ситуација“, рече тој