January 22, 2021 14:19
Балкан

Брнабиќ ја прими втората доза од Фајзеровата вакцина, отворен кол центар за вакцинација

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, денеска ја прими втората доза на вакцината Фајзер во Институтот Торлак и по тој повод ги повика сите граѓани да се пријават за вакцинација, јави допсиникот на МИА од Белград.

-Верувам во вакцината и во нашите институции. Ги повикувам граѓаните да го сторат истото, бидејќи заедно можеме да победиме, порача премиерката на својот Инстаграм профил.

Вакцината се дава во две дози, така што Брнабиќ го заврши процесот на имунизација.

Првата доза ја доби на 24 декември 2020 година, со што стана првиот европски премиер кој се вакцинира.

Утрово, во осум часот, во Србија започна да работи и кол центарот, каде што граѓаните можат да аплицираат за вакцинација против коронавирусот.

Од понеделник во тек е процесот на пријавување на граѓаните кои сакаат да се вакцинираат преку порталот е-управа, а 175 000 лица се регистрирале електронски до 8 часот утрово, изјавија од Канцеларијата за ИТ и е-управа.

Watch Sword Art Online Alicization War of Underworld Episode 11 (https://animeheaven.pro/m/znb8/ep-11) at website https://animeheaven.pro anime heaven website

King's Raid: Ishi wo Tsugumono-tachi (https://kissanimeonline.com/m/Ygmv) Episode 16 at KissAnime cautious hero kissanime