September 18, 2021 16:15
Економија

Брнабиќ: Најголем капитален проект во Србија ќе биде железничкиот дел од Коридорот 10 до Северна Македонија

Српската премеирка Ана Брнабиќ при денешната посетата на Јужна Србија и Пчинскиот огруг, говорејќи за развојните проекти во инфраструктурата што треба да се реализираат во наредниот период, изјави дека најголем капитален проект во Србија ќе биде железничкиот дел од Коридорот 10 кој ќе се гради со партнерите од ЕУ, јави дописникот на МИА од Белград.

– Тој воедно ќе биде и најголемиот инфраструктурен проект на Европската Унија во овој дел на Европа. Тука преку Инвестицискиот фонд за Западен Балкан само за делницата од Белград до Ниш ќе добиеме 600 или 700 милиони евра неповратни средства што се подарени пари, изјави Брнабиќ.

Таа додаде дека во моментов се прави проценка на вредноста на железничкиот коридор 10 на делот од Ниш и Брестовац до Прешево и Северна Македонија, потенцирајќи дека ова ќе биде најголем инфраструктурен проект во наредниот период.

AnimeFreak Watch anime online, English anime online HD

TwistMoe Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed

Website https://animedao.nl: Watch Cells at Work! animedao Episode 13 animedao one punch man

Website https://aniwatch.pro: Watch Plastic Memories aniwatch Episode 13 watch anime free

Weddingbee: https://www.weddingbee.com/members/animeflixnl/

Experiment: https://experiment.com/users/gogoanimebe