June 14, 2021 06:43
Балкан

Брнабиќ и Вархеји за динамиката на активности во процесот на пристапување во ЕУ

Премиерката на Република Србија, Ана Брнабиќ, денеска одржа онлајн состанок со Европскиот комесар за проширување и соседство, Оливер Вархеји, јави дописникот на МИА од Белград.

На состанокот присуствуваше министерката за евроинтеграции Јадранка Јоксимовиќ, која го информираше Вархеји за активностите спроведени во рамките на кластерот 3 – Конкурентност и инклузивен раст и кластерот 4 – Зелена агенда, дигитализација и одржлива поврзаност, соопштија од српската Влада.

Тема на разговорите беше продолжувањето и динамиката на активностите што ги спроведува Србија во процесот на пристапување кон Европската унија. Особено се дискутираше за реформите што се спроведуваат во областа на владеењето на правото.

Брнабиќ го информираше комесарот Вархеји за активностите договорени со Народното собрание на Република Србија во врска со постапката за промена на Уставот, се наведува во соопштението.

AnimeTV anime tv dragon ball z: Watch Attack on Titan Season 2 (Dub) Episode 7 (https://animetv.cc/m/RyW5/ep-7)

AnimeFreak animefreak boku no hero: The Daily Life of the Immortal King (https://animefreak.ws/m/Lb01) Episode 15