Магазин

„Брит авордс“ ќе воведат родово неутрална категорија

Британските награди за поп музика (или поедноставно само „Бритс“) од следната година ќе се ослободат од своите женски и машки категории, со воведување родово неутрални награди за локални и меѓународни уметници, објавија организаторите во понеделникот.

Изведувачите сега ќе бидат во трка за уметник на годината или меѓународен уметник на годината на годишната церемонија, која ќе се одржи на 8 февруари 2022 година.

„Важно е ‘Бритс’ да продолжат да се развиваат и да се стремат да бидат што е можно поинклузивни“, се наведува во соопштението на новиот претседател на ‘Брит авордс’ и копретседател на ‘Полидор рекордс’ (Polydor Records), Том Марч.

„Се чини дека е вистинско време да се прослават достигнувањата на уметниците за музиката што ја создаваат и работата што ја работат, без разлика на полот,“ додава тој.

Британците ги следат стапките на други наградни шоуа или настани кои ја отстранија родовата класификација.

Во септември, филмскиот фестивал во Сан Себастијан ја додели својата прва родово неутрална актерска награда, за најдобра главна улога, на заедничките победнички Џесика Честејн и Флора Офелија Хофман Линдал.

AnimeDao - Watch English Subbed Anime Online | AnimeDao Official. AnimeDao provides you a free anime streaming platform with little to no Ads for better viewing experience.

AnimeDao Josee, the Tiger and the Fish

Naruto (Dub)

My Hero Academia Season 3 (Dub)

english dubbed anime AnimeDao Attack on Titan Season 3

AnimeDao Jimihen!!: Jimiko wo Kaechau Jun Isei Kouyuu!! Episode 3

tải go88