December 1, 2021 13:39
Свет

Британците обвинија трет руски агент за труење на поранешниот шпион Скрипал

Трет агент на руската воена разузнавачка служба е обвинет во истрагата за труење на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал во Солсбери, југозападно од Англија во 2018 година, објави денеска британската полиција.
Сергеј Федотов, познат и како Денис Сергеев, е обвинет за заговор за убиство на Сергеј Скрипал, обид за убиство на Скрипал, неговата ќерка Јулија и полицаецот Ники Бејли, заразени при интервенцијата, како и за поседување и употреба на хемиско оружје.
Заменик полицискиот комесар Дин Хејдон, кој ја предводеше антитерористичката полициска истрага за нападите во Солсбери и Ејмсбери, во изјавата рече дека ова е нов важен развој во истрагата започната по труењето со нервен агенс на поранешниот руски шпион Скрипал и неговата ќерка на 4 март 2018 година.

Поранешниот двоен агент Сергеј Скрипал и неговата ќерка беа пронајдени без свест на клупа во Солсбери и префрлени во болница во тешка состојба. Тие преживеаја и сега живеат под заштита.

Лондон ја обвинува Москва дека стои зад ова труење и претходно издаде налог за апсење на двајца Руси, Александар Петров и Руслан Боширов, што најверојатно се нивни псевдоними, кои се осомничени за извршување на нападот и за кои се тврди дека се членови на руската воена разузнавачка служба ГРУ.

Сергеј Федотов е третиот човек што британската полиција го идентификуваше и издаде налог за апсење на сите тројца.

Според полицијата, тројцата осомничени претходно работеле заедно за ГРУ како дел од операциите надвор од Русија.