November 27, 2021 18:15
Свет

Британски пратеник избоден со нож до смрт додека држел говор во црква

Британски пратеник е избоден со нож до смрт додека бил на состанок со гласачи, соопшти британската полиција.

Британскиот пратеник од редовите на конзервативците, Дејвид Ејмс, кој имал 69 години, е избоден денеска додека во методистичката црква имал состанок со гласачи. За време на состанокот во црквата влегол човек и го избол пратеникот, соопшти полицијата. Итните служби се обиделе да му помогнат на пратеникот, но тој починал на местото на настанот. Ејмс е вториот британски пратеник убиен во последните пет години.

Напаѓачот, дваесет и петгодишен маж, е уапсен под сомнение за убиство. Кај него бил пронајден нож.

Ејмс беше пратеник од 1983 година. Тој бил женет и татко на пет деца.

Политичари од различни партии велат дека се шокирани од настанот, а лидерот на Лабуристичката партија Кир Стармер на Твитер напиша дека тоа е „ужасна и длабоко шокантна вест“.

Во 2016 година, во Британија беше убиена пратеничката од Лабуристичката партија Џо Кокс пред библиотека во Западен Јоркшир.

Website https://animebee.to: Watch Avatar: The Last Airbender (Dub) animebee Episode 61 dubbed anime

Website https://kissanime.mx: Watch Diamond Daydreams Special kissanime Episode Full kissanime seven deadly sins

Website https://animepahe.cc: Watch Happy☆Lesson: The Final animepahe Episode 3 animes online

https://wcostream.cc anime stream

GoGoAnime: Ultimate Teacher (Dub) anime episode Full online free at https://gogoanime.be gogoanime overlord