February 3, 2023 14:54
Магазин

Британски парламентарец предложи да им се одземат титулите на принцот Хари и Меган Маркл

Британскиот пратеник и член на Конзервативната партија Боб Сили најави дека планира да воведе закон што ќе им овозможи на принцот Хари и Меган Маркл да им бидат одземени титулите на војводата и војвотката од Сасекс.

Нацрт-законот треба да биде готов до крајот на годината и ќе им овозможи на британските парламентарци да гласаат за давање овластување на Советот за тајни да го намали кралскиот статус на двојката.

Сили потврди дека ќе ја напише новата сметка, само еден ден по објавувањето на документарниот филм за Хари и Меган на Нетфликс, што предизвика бес кај некои кралски фанови.

Сепак, тој тврди дека размислувал за законот уште пред документарниот филм, посочувајќи дека има „политички проблем“ со коментарите на Хари, бидејќи Хари престанал да работи како постар член на кралското семејство пред повеќе од две години.

Нему му е нејасно зошто Хари продолжил да ја користи својата титула додека ја „уништувал институцијата на монархијата и неговото семејство во исто време“.

„Освен што го уништува семејството и ја заработува својата беда, тој напаѓа и некои важни институции во оваа земја“, рече Сели, според Скај њуз.

На темата за потенцијалното отстранување на титули коментираше и министерот за вработување Гај Оперман, кој е убеден дека Хари и Меган се „целосно ирелевантни“ за напредокот на Обединетото Кралство, но и на целото кралско семејство.

„Мислам дека тие се очигледно многу проблематична двојка, што мислам дека секој што ќе ги погледне може да каже колку е тажна состојбата на работите. Затоа се согласувам дека тие се целосно ирелевантни за оваа земја и напредокот на оваа земја и кралското семејство што сите ние го поддржуваме“, рече Оперман,пренесе Индекс.хр.