January 24, 2021 03:37
Свет

Британски експерти: Нема причини за сомнеж во руската вакцина „Спутник V“

Во интервју за ЦБС, британски експерти од областа на вирусологијата го искажаа своето мислење за ефективноста на руската вакцина против ковид-19 – „Спутник V“.

Експертите ги коментираат штенијата за резултатите од втората привремена анализа на податоците од клиничката студија „Спутник V“, што покажа ефикасност на вакцината од 91,4 проценти, 28 дена по вакцинирањето и повеќе од 95 проценти од ефикасноста по 42 дена.

“Податоците покажуваат дека вакцината е доста ефикасна. Овие податоци се совпаѓаат со оние што ги видовме со други вакцини”, рече Стивен Еванс, професор по фармакоепидемиологија на Лондонската школа за хигиена и тропска медицина.

Тој истакна дека индикаторите за „Сутник V“ и другите вакцини испраќаат „навистина важна најава за научниците од областа на здравството ширум светот“ за можностите за борба против оваа болест со помош на вакцинација.

“Не гледам причина да се сомневам во резултатите … Се согласувам дека првичните резултати беа сомнителни, но мислам дека тоа е затоа што беа неосновани. Тие ги објавија прерано. Мислам дека ќе биде корисна вакцина”, рече професор по вирусологија на британски универзитет. Рединг Џонс Еванс.

Според професорот Еванс, позитивните резултати на другите фармацевтски компании убедуваат дека рускиот препарат има перспектива.

„Сега имаме четири вакцини ефикасни, што е многу повеќе отколку што некогаш сме имале против СИДА или маларија“, рече Еванс.

Еванс го објасни скептичниот став во светот против руската вакцина со „поголема транспарентност“ на процесот во САД и Европа.

My Hero Academia 3 (https://animeplanet.cc/m/pJNy) Episode 25 at AnimePlanet gleipnir anime planet

The Promised Neverland (Dub) Episode 12 at AnimeHeaven animeheaven one piece