September 22, 2019 16:54
Свет

Британскиот парламент в понеделник повторно ќе гласа за предвремени избори

Долниот дом на британскиот дом во понеделник ќе одржи ново гласање за одржување на предвремени парламентарни избори, соопшти британската Влада со цел решавање на политичката криза за брегзит.

Британскиот министер за односи зо парламентот, Џејкоб Риз-Мог изјави дека парламентот во понеделник ќе гласа за предлогот за одржување на вонредни парламентарни избори.

Ова следи еден ден откако парламентот го одби предлогот на Владата на премиерот Борис Џонсонза одржување на избори на 15 октомври.

Џонсон сака изборите да се одржат пред самитот на ЕУ, предвиден за 17 и 18 октомври. Тој состанок би можел да биде последна можност Лондон да постигне договор о Брисел за брегзит, планиран на 31 октомври.

Нови вести

Помпео: Распоредувањето дополнителни сили на САД е заради одвраќање

Filip

Израел почнува да им ја запира струјата на Палестинците поради долг

Filip

Танкерот Стена Имперо би можел да биде ослободен во текот на денов

Filip