August 5, 2021 02:28
Спорт

Британската Влада дозволи над 60.000 гледачи на Вембли за завршницата на ЕУРО2020

Дозвола над 60.000 гледачи да бидат присутни на трибините на стадионот „Вембли” во Лондон за двата полуфинални, како и финалниот натпревар на ЕУРО2020, донесе денеска британската Влада.

Одлуката на властите во Лондон значи дека култниот стадион ќе може да биде исполнет до 75 отсто од капацитетот за самата завршницата на Европското првенство.

Сите кои ќе се најдат на Вембли за двете полуфиналиња и натпреварот за европската титула ќе мораат да имаат негативен тест на коронавирус или потврда дека примиле две дози вакцина против Ковод-19 најмалку две недели пред датумот на одржување на натпреварот што ќе дојдат да го проследат.

За натпреврите од групната фаза, како и осминафиналниот натпревар меѓу Италија и Австрија, закажан за 26 јуни, капацитетот на Вембли е редуциран до 22.500 гледачи.

УЕФА експресно ја поздрави одлуката на британските власти, нарекувајќи ја „прекрасна вест”.

– Овој турнир стана трошка на надеж и показател за луѓето дека полека се враќаме во нормален начин на живот, а оваа одлука е уште еден чекор на тој пат, изјави попладнево претседателот на УЕФА Александар Чеферин.

WCOStream Watch anime online, English anime online HD. Watch Next War Chronicle Ehrgeiz (Dub) Episode 2

AnimeFreak Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed. Legend of the Millennium Dragon (Dub) (https://animefreak.ws/m/OwOE) Episode Full

Watch anime online for free at 4Anime hotarubi no mori e 4anime. Watch Kannagi: Crazy Shrine Maidens Episode 13

KissAnime Balatarin: https://www.balatarin.com/users/kissanimemx