January 21, 2022 16:51
Свет

Британија свика итен состанок на Г7 поради новата варијанта на коронавирусот

Поради брзото ширење на омикрон варијантата на коронавирус, Обединетото Кралство за денеска свика непланиран состанок на министрите за здравство на Г7.

Министрите за здравство, кои ги претставуваат индустриски најразвиените земји во светот, ќе разговараат за актуелната ситуација со ширењето на омикрон варијантата, објави портпаролот на британската влада.

Британија е актуелен претседавач со Г7, група во која уште членуваат и САД, Канада, Франција, Германија, Италија и Јапонија. Светската здравствена организација процени дека варијантата омикрон, која првпат беше откриена во Јужна Африка, е загрижувачка.

Европскиот центар за контрола на болести, исто така изрази сериозна загриженост дека омикрон може значително да ја намали ефикасноста на сегашните вакцини и да го зголеми ризикот од повторна инфекција.

Омикрон варијанта по нејзиното откривање веќе се појави во неколку држави и се чини дека се шири многу брзо. Голем број држави веќе воведоа строги ограничувања за патување.

https://animeheaven1.com/. AnimeHeaven is the best animes online website, where you can watch anime online completely free. No download, no surveys and only instant premium streaming of animes.

AnimeHeaven Fairy Tail

anime website The Misfit of Demon King Academy: History’s Strongest Demon King Reincarnates and Goes to School with His Descendants

animeheaven app Boruto: Naruto Next Generations

animeheaven AnimeHeaven My Hero Academia Season 3 (Dub)

anime heaven au AnimeHeaven Attack on Titan (Dub)