July 23, 2021 21:46
Свет

Британија прави планови за трета доза на вакцина за граѓаните

Плановите за трета, есенска доза на вакцина против Ковид-19 ќе бидат познати во следните неколку недели, изјави денеска министерот за здравство на Велика Британија, Мет Хенкок.

Министерот за здравство изјави дека владата ги чека резултатите од комбинирањето на вакцини, објави Би-би-си.

Експертите од Службата за јавно здравје (НХС) и познати британски лекари изјавија дека планирањето за вакцинација со трета, засилна доза, мора да започне веднаш, бидејќи ќе се појават поголеми предизвици.

Експертите велат дека треба да се одговори на голем број прашања, вклучително и колку трае имунитетот од вакцините за коронавирус.

Останува и прашањето дали децата треба да се вакцинираат.

„Во моментов се обидуваме да утврдиме која комбинација на вакцини е најефективна“, рече Хeнкок.

Во тестовите за засилување на дозата, низ Англија се комбинираат различни вакцини.

Висок владин функционер изјави дека Велика Британија ќе има корист од новите вакцини на компаниите „Новавакс“ и „Валнева“, кои чекаат одобрување од британското регулаторно тело за медицина.

Досега, близу 60 проценти од возрасните Британци примиле две дози на вакцина, што значи дека се целосно вакцинирани, а повеќе од 80 проценти примиле барем една доза.

AnimeDao Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed. The Legend of the Legendary Heroes (Dub) (https://animedao.nl/m/1Ypg) Episode 24

Watch anime online for free at KissAnime kissanime food wars. Watch Embracing Love: A Cicada in Winter Episode 3

GogoAnime Watch anime online, English anime online - Gogoanime. The Legend of Ancient Soul (https://gogoanime.be/m/kpGl) Episode 24

KissAnime Play: https://www.play.fm/kissanimemx