October 23, 2021 00:44
Свет

Бретон: Предлогот за единствен полнач не е насочен против Епл

Еврокомесарот за индустрија, Тиери Бретон негираше дека предлогот за воведување единствен полнач за сите електронски направи е поврзан со Епл, јави дописничката на МИА од Брисел.

Европската Комисија денеска предложи да се измени законодавството во ЕУ за да се овозможи еден единствен полнач со УСБ-Ц на сите електронски направи за да се олесни употребата за потрошувачите, но и за да се намали електронскиот отпад.

На прес конференција во Брисел попладнево, еврокомесарот за индустрија одговори на прашање дали оваа одлука ќе претставува проблем за Епл.

– Повеќе пати се видов со Тим Кук и никогаш не го покренал ова прашање, ова не го загрижува многу Епл, одлуката не е насочена против нив, ниту против кого било, ние работиме за рок од 10, 20 години, не за сегашниот момент, а впрочем Епл веќе користи УСБ-Ц протокол за многу производи како ајпадот и лаптопи, и не верувам дека ова ќе предизвика проблеми, рече Бретон.

Sansha Sanyou Specials Episode 3

AnimeKisa: OZ anime episode 2 online free at https://animekisa.in anime online

AnimeDao: High Speed Jessie anime episode 12 online free at https://animedao.nl animedao tower of god

Website https://wcostream.cc: Watch Future Card Buddyfight Ace (Dub) wcostream Episode 43 wcostream dragon ball super

Gab: https://gab.com/kissanimemx

Instapaper: https://www.instapaper.com/p/gogoanimebe